sr2logo
Najpiękniejszy czas - Strony Rynku

Najpiękniejszy czas

Mleko matki jest najlepszą inwestycją w zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka, a jego karmienie najpiękniejszą chwilą macierzyństwa.

5Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia noworodka i niemowlaka. Jest ono rekomendowane przez wiele organizacji – WHO, ESPGHAN, AAP, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Według zaleceń, do 6. miesiąca życia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki, które w pełni zaspokaja zapotrzebowanie malca na wszystkie składniki odżywcze. Karmienie piersią do co najmniej
1. roku życia jest także korzystne ze względu na pozytywny wpływ naturalnego pokarmu na rozwój niemowlęcia oraz na wzmacnianie relacji pomiędzy matką a dzieckiem.

Karmienie piersią

Mleko kobiece szczególnie korzystnie wpływa na wcześniaki. Jego dobroczynne działanie dotyczy zarówno odżywiania (dostarcza wcześniakom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i białek), jak i innych obszarów zdrowotnych (zmniejsza występowanie infekcji i atopowego zapalenia skóry). Dlatego tak istotne jest dla matek skuteczne wspomaganie laktacji, szczególnie po przedwczesnym porodzie.

Przyczyny problemów z laktacją

Najbardziej powszechną przyczyną wcześniejszego niż planowane zaprzestania karmienia piersią jest niedostatek mleka. Najczęściej występuje u mam wcześniaków i w przypadku dłuższej rozłąki z dzieckiem. Może także wynikać z choroby, zmęczenia, epizodów lęku lub stresu albo być związane ze zbyt częstym korzystaniem z mechanicznych metod odciągania pokarmu.

Przekonanie o niewystarczającej ilości pokarmu to również najczęstsza przyczyna zgłaszania się matek do lekarza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Specjalista ocenia wskaźniki efektywnego karmienia (takie jak: odpowiedni przyrost masy ciała, liczba karmień na dobę, czas ich trwania czy przybierana pozycja) i wyklucza występowanie medycznych przyczyn niedostatku pokarmu. Udziela również porad dotyczących technik karmienia, ponieważ brak pokarmu może wynikać ze zbyt rzadkiego i krótkiego przystawiania niemowlaka do piersi, dokarmiania i nieefektywnego ssania maluszka. Jednym z rozwiązań tego problemu jest korzystanie z produktów o działaniu mlekopędnym.

Innowacyjne formy preparatów ziołowych

Humana wprowadziła suplement diety Piulatte plus wspomagający laktację, który jest jeszcze lepiej przyswajalny przez kobiety karmiące piersią i wpływa na stężenie prolaktyny. Skuteczność zawierającego sylimarynę w formie fitosomów preparatu Piulatte plus jest potwierdzona badaniami klinicznymi i może być znakomitym wyborem w przypadku problemów z laktacją.

Marzena Libura-Michniewicz


99,4 proc. kobiet rozpoczyna karmić piersią tuż po porodzie, 66 proc. noworodków jest żywionych wyłącznie mlekiem matki jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu, 22,4 proc. noworodków jest wyłącznie karmionych piersią w pierwszym półroczu życia. Z badań ankietowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że: 39 proc. wcześniaków było karmionych wyłącznie piersią, 54 proc. noworodków otrzymywało poza mlekiem matki również mieszanki mleczne modyfikowane, 7 proc. noworodków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży było karmionych wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Matki karmiące piersią miały statystycznie lepszą sytuację ekonomiczną, były starsze, nie miały powikłań w trakcie ciąży, rodziły naturalnie. Rzadziej karmiły piersią kobiety nieuczestniczące w szkole rodzenia oraz matki bliźniąt i wcześniaków. Do głównych przyczyn zaprzestania karmienia piersią należały: niewystarczająca ilość mleka, niechęć dziecka, bolesność brodawek, zbyt duża czasochłonność karmienia i konieczność powrotu do pracy. *Wg badań ankietowych przeprowadzonych w województwie kujawsko-pomorskim, **wg badań ankietowych z udziałem 500. matek wcześniaków.

You may also like...