sr2logo
Okna PVC z recyklingu to przyszłość - Strony Rynku

Okna PVC z recyklingu to przyszłość

Z popularnego PVC produkuje się większość stolarki okiennej i drzwiowej. Jednocześnie materiał ten, wrzucony jako plastik do jednego „worka” z jednorazowymi torebkami foliowymi, powszechnie kojarzy się z zanieczyszczaniem środowiska. Czy słusznie?

Deceuninck, marka doceniona przez konsumentów tytułem złoty Laur Klienta 2021 w kategorii „Jakość i innowacyjność”, udowadnia, że PVC to cenny surowiec o bardzo długim cyklu życia, który można wykorzystywać ponownie. Choć branża budowlana nie należy do szczególnie „zielonych”, to właśnie ona może i powinna wprowadzać zrównoważone rozwiązania, mające znaczący wpływ na obniżenie emisji w skali globalnej. Od 2012 roku w Belgii działa centrum recyklingowe Deceuninck, jednego z liderów wśród producentów profili do okien i drzwi z PVC i kompozytu. Zakład przetwarza odpady poprodukcyjne i pokonsumenckie (nawet 45 tys. ton PVC rocznie). PVC z recyklingu używa się następnie do wytłaczania nowych profili okiennych – co ważne, już bez konieczności poddawania go dodatkowym procesom. Biorąc pod uwagę, że użytkowanie okna PVC wynosi około 35 lat, a materiał PVC można poddać recyklingowi nawet 10 razy, cykl życia materiałów z przetworzonego PVC może wynieść nawet 350 lat! Każde ponowne wykorzystanie 1 kg PVC oznacza wyemitowanie do atmosfery 2kg CO2 mniej w stosunku do emisji w przypadku użycia materiału pierwotnego. To także 90% niższe zużycie energii w procesie produkcyjnym. Brzmi dobrze, prawda? Jest małe „ale”…

O ile pojęcie zrównoważonego rozwoju i ekologii jest powszechnie akceptowane z koncepcyjnego punktu widzenia, niestety często odrzucane jest w praktyce. Powód? Produkty z recyklingu wciąż są kojarzone z tanimi wyrobami o słabszej jakości. Niestety, to fałszywe postrzeganie ogranicza tak potrzebną dziś powszechną akceptację włączenia ich do codziennego użytku.

Prawda jest natomiast taka, że powtórne przetworzenie surowca PVC nie pogarsza jego właściwości, wręcz przeciwnie – jakość produktu PVC z recyklingu wykazuje delikatną przewagę nad tym wykonanym z surowca pierwotnego. Dlaczego? Obróbka pogłębia polimeryzację, dzięki której materiał staje się bardziej plastyczny. Okazuje się zatem, że proces recyklingu jest przyjazny nie tylko dla środowiska, ale także dla samego surowca. W Deceuninck panuje mocna wiara w to, że już wkrótce to przekonanie stanie się powszechne.