sr2logo
Od piwnicy do Pixela - Strony Rynku

Od piwnicy do Pixela

allZdecydowany lider handlu internetowego w Polsce zaczynał skromnie. Dzisiaj co drugi Polak ma na nim swoje konto.

Allegro powstało w grudniu 1999 r. w Poznaniu. Pierwsza wersja serwisu powstała w miesiąc i mieściła się na jednej dyskietce – warto przypomnieć, iż te 3,5 calowe miały pojemność 1,44 MB. Na początku Allegro mieściło się w piwnicy hurtowni komputerowej. Na początku miał to być serwis dla hobbystów, dziennie rejestrowało się kilku nowych sprzedających, ofert było ok. 500. Dzisiaj z usług serwisu korzysta 12 milionów Polaków miesięcznie, a dziennie sprzedawanych jest blisko 900 tysięcy przedmiotów. Dla wielu jest symbolem handlu internetowego w Polsce – zdaniem 76. proc. badanych przez firmę Gemius nazwa Allegro jest synonimem słowa e-commerce.

Obecna poznańska główna siedziba firmy o nazwie Pixel to jeden z najnowocześniejszych i najładniejszych budynków biurowych w Polsce. W biurach Allegro, które oprócz Poznania mieszczą się również w Warszawie, Toruniu i Krakowie pracuje łącznie ponad 1200 osób. Prawie połowa z nich to specjaliści i eksperci IT, głównie inżynierowie oprogramowania i infrastruktury IT.
Działając na niezwykle konkurencyjnym i dynamicznym rynku nowych technologii, Allegro świadomie buduje i wspiera unikalny system pracy i kultury organizacyjnej oparty na zasadach zwinności (ang. agile), współpracy, otwartej komunikacji, braniu odpowiedzialności za działanie; wspierając inicjatywy zmierzające do indywidualnego kształtowania rozwoju osobistego i zawodowego.

Allegro intensywnie uczestniczy w życiu społeczności IT oraz akademickiej współorganizując własne ogólnopolskie wydarzenia choćby takie, jak konferencja Atmosphere, czy partycypując w licznych konferencjach, hackathlonach oraz angażując się w rozwój oprogramowania open-source.

Innym przykładem takiego zaangażowania będzie tegoroczna, czwarta już edycja płatnego programu stażowego „Summer e-Xperience”. To dwa miesiące nowych doświadczeń, intensywnego rozwoju i wakacyjnej zawodowej przygody związanej z e-commerce. Pod okiem ekspertów z Allegro stażyści będą pracować w zespołach projektowych i zdobywać praktyczną wiedzę rozwiązując realne wyzwania biznesowe.

Nagrodą za prowadzoną politykę personalną jest nie tylko zaufanie 12. milionów użytkowników, którzy korzystają z Allegro co miesiąc, ale również tytuł Solidny
Pracodawca 2015.