sr2logo
Castorama Polska stawia na zaangażowanych pracowników - Strony Rynku

Castorama Polska stawia na zaangażowanych pracowników

Od ponad 17 lat Castorama Polska wspiera Polaków w różnych zakątkach kraju w budowie, remontach i urządzaniu domów. Sklepy tej marki na stałe wpisały się w nasz krajobraz. Rozwojowi sieci na przestrzeni lat towarzyszy m.in. tworzenie mocnej pozycji wśród społeczności lokalnych. Spółka realizuje ten cel m.in. dzięki polityce kadrowej, tworząc bezpieczne i przyjazne warunki pracy dla swoich zespołów, jak i wspierając je w działaniach na rzecz otoczenia w ramach realizowanej polityki CSR. Te elementy sprawiły, że Castorama Polska Sp. z o.o. po raz kolejny została wyróżniona w projekcie Solidny Pracodawca Roku.

 

1W Castorama Polska najważniejsi są ludzie, których motywacja i zaangażowanie są podstawami sukcesu firmy. Spółka oferuje pracownikom stabilną politykę zatrudnienia oraz atrakcyjne warunki pracy. Buduje również zdecydowaną przewagę konkurencyjną, dbając o stały rozwój zespołu, co ma przełożenie na działalność sieci we wszystkich jej obszarach – od sklepów po centralę. Te elementy pozwalają firmie osiągać wysokie oceny w zakresie satysfakcji klientów, jak i dobre wyniki sprzedaży oraz stale wzmacniać swoją pozycję rynkową.

Rozwój firmy dzięki kompetencjom pracowników

Pracownicy Castoramy w zależności od stanowiska wykazują się zróżnicowanymi umiejętnościami. Zatrudnieni są tu zarówno specjaliści z branży budowlanej, jak i absolwenci wielu szkół i uczelni z nią niezwiązanych. Bez względu na dział i wykształcenie Castorama Polska stawia na osoby, które pragną połączyć swój rozwój zawodowy z sukcesem firmy. Spółka ceni osoby otwarte, chcące zwiększać swoje umiejętności i wykorzystywać możliwości, jakie daje praca w Castorama Polska. Duże znaczenie ma podejście pracownika do innych oraz umiejętność komunikowania się z otoczeniem. Najważniejsze jest zaangażowanie i chęć rozwoju, które pozwalają zrozumieć potrzeby klientów i zdobyć doświadczenie niezbędne w tej branży.

Od malowania do zarządzania

W wielu obszarach funkcjonowania firmy podstawą jest znajomość asortymentu oferowanego w sklepach. Rozpoczynając od swoich pracowników firma realizuje szereg szkoleń wewnętrznych m.in. produktowych oraz z zakresu obsługi klienta, które pozwalają na zapewnienie osobom odwiedzającym sklepy Castorama, odpowiedniego wsparcia podczas zakupów. Dużą rolę odgrywa przekazywanie wiedzy młodszym koleżankom i kolegom przez pracowników z dużym stażem. Inne szkolenia realizowane są przy wsparciu zewnętrznych specjalistów. Działania te na stałe wpisały się w funkcjonowanie organizacji.
Końcowy efekt w postaci usatysfakcjonowanego klienta jest jednak wynikiem pracy również poza sklepem. W organizacji zatrudniającej ok. 10 tys. osób olbrzymią rolę odgrywają oczywiście predyspozycje i umiejętności liderów. Spółka podejmuje więc działania, mające na celu wyznaczenie indywidualnej ścieżki rozwoju dla każdego z nich. Podstawą do tego są przeprowadzane w Castorama Polska rozmowy rozwojowe. Dają one możliwość do wyrażenia oczekiwań kadry zarządzającej pod względem swojej kariery i pozwalają poznać pracodawcy indywidualne podejście pracowników do dalszego przebiegu ich ścieżki zawodowej.

Właściwie wykorzystana energia zespołu

Budowanie pozytywnego, zaangażowanego zespołu jest korzystne zarówno dla firmy, jak i jej otoczenia. Energia pracowników Castoramy pozwala im na realizację wielu działań dobroczynnych i jest istotnym elementem w zakresie realizacji polityki CSR firmy. Oprócz działań polegających na wspieraniu finansowym potrzebujących, spółka wspomaga pracowników, którzy są gotowi do podejmowania działań na rzecz lokalnych społeczności. Zespół angażuje się w wydarzenia takie jak sprzątanie w ramach obchodów Dnia Ziemi, pomoc domom dziecka. Firma realizuje też warsztaty Majsterkowo, skierowane do uczniów szkół w wieku 6-14 lat w całej Polsce.
Na terenie sklepów Castorama, pod opieką nauczycieli oraz chętnych pracowników, dzieci uczą się wykonywania różnych przedmiotów np. karmników, malowanych doniczek i wielu innych. Celem jest promowanie kultury „zrób to sam” poprzez zwiększanie umiejętności manualnych dzieci, używania podstawowych narzędzi, czy też przekazywania im wiedzy teoretycznej, np. w zakresie segregowania odpadów, sadzenia roślin, dbania o domowy lub szkolny ogródek czy park. Zajęcia pobudzają wyobraźnię młodzieży oraz uczą samodzielności i zaradności. Warsztaty są też sposobem na przekazywanie wartości związanych z ekologią. Podczas zajęć dzieci wykorzystują m.in. skrawki materiałów, np. drewna do wytworzenia zupełnie nowych przedmiotów, nadając im drugie życie. To inspirujące przeżycie zarówno dla uczestników warsztatu, jak i pracowników, którzy chętnie angażują się w ich prowadzenie.

Bezpieczne warunki pracy

Tworząc przyjazne środowisko pracy, sprzyjające rozwojowi zespołu, Castorama musi pamiętać również o podstawowej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo – szczególnie ważne w sklepach, gdzie oferuje się również materiały budowlane i narzędzia. Jednym z priorytetów firmy jest obowiązek ochrony zdrowia i życia wszystkich osób przebywających na terenie jej obiektów. Sposobem zapewnienia bezpieczeństwa jest zwiększanie świadomości i zaangażowania zespołów w tym obszarze. Spółka, tworząc odpowiednie warunki pracy, podejmuje też działania uświadamiające pracownikom, jak duży wpływ na ochronę zdrowia i życia mają oni sami. W celu zwrócenia ich uwagi na te kwestie firma organizuje m.in. Dzień Bezpieczeństwa. Wydarzeniu temu towarzyszą prezentacje, szkolenia, pokazy specjalistów, jak i ćwiczenia praktyczne z udziałem pracowników. Pozwala to każdej z osób zatrudnionych w Castorama Polska w większym stopniu zrozumieć na czym polegają zagrożenia w miejscu pracy i zapobiegać im na co dzień.

Dzięki budowie zaangażowanego zespołu spółka po raz kolejny zdobyła tytuł Solidnego Pracodawcy. W rzeczywistości zdobywcami tej nagrody są wszyscy pracownicy, którzy czują się współodpowiedzialni za firmę.

Follow by Email
LinkedIn
Share