sr2logo
Naszą siłą są ludzie! - Strony Rynku

Naszą siłą są ludzie!

Rozmowa z Jakubem Niczukiem, Prezesem Zarządu firmy Niczuk Metall-PL

 

2

– Chyba wypada zacząć od gratulacji. To już kolejny raz.
– Tak, dziękujemy. Szczególnie dziękujemy kapitule, która znów doceniła nasze zaangażowanie w odrobienie „pracy domowej”.
– No właśnie, jak myślicie czemu znowu Wy? Co oznacza dla firmy „Niczuk” solidność zatrudnienia, czy to przynosi realne korzyści?
– Wynikową solidności zatrudnienia jest w naszym przekonaniu stabilny, zaangażowany zespół . Czy przynosi to realne korzyści? Oczywiście. Ludzie zadowoleni ze swojej pracy, mający możliwości rozwijania swoich umiejętności, poszerzania wiedzy, rozumiejący w jakim kierunku zmierza firma i zmierzający w tą samą stronę to najlepszy kapitał. Wiedza, doświadczenie oraz intuicja kadry to wartości dodane, których nie sposób przecenić.
– Na początku proszę opowiedzieć, czym się zajmujecie?
– Firma ma dwa profile działalności. Głównym sektorem naszego działania jest budownictwo, dostarczamy kompleksowe rozwiązania w zakresie zamocowań dla branży instalacyjnej. Projektujemy i produkujemy rozwiązania systemowe znajdujące zastosowanie przy montażu każdej instalacji . W ramach naszych projektów klient ma również zapewnione doradztwo techniczne podczas realizacji inwestycji budowlanych. Drugą gałęzią produkcji są urządzenia do transportu krótkiego – przenośniki łańcuchowe, podnośniki, zasuwy oraz urządzenia komplementarne dla branży zbożowo-młynarskiej.
– A widzicie jakieś zagrożenia w niedalekiej przyszłości dla funkcjonowania firmy?
– Na tą chwilę nie widzimy. Polska gospodarka rozwija się bardzo stabilnie. Mamy nadzieję , że najbliższe lata przyniosą nam możliwość zrealizowania planów, które od pewnego czasu precyzujemy. Czy się uda ? Wierzymy, że tak. Posiadamy odpowiednie zasoby, które dają nam realne szanse na spełnienie naszych zamierzeń inwestycyjnych, a co za tym idzie na dalszy rozwój firmy.
– Ok, przyszłości się nie boicie, a konkurencji?
– Nie boimy ale bardzo ją szanujemy. Obserwujemy i wyciągamy wnioski. Zarówno z sukcesów jak i porażek. Staramy się budować i zwiększać przewagę. Jesteśmy polskim producentem, dzięki czemu możemy być bliżej potrzeb naszych klientów, a tym samym zapewnić szybki czas realizacji zamówień i dostaw. Projektujemy, produkujemy i  inwestujemy  w  kraju.  Żaden  z  naszych odbiorców  nie  jest  dla  nas  anonimowy.  Znamy wszystkich  naszych  Klientów  i  ich  indywidualne  potrzeby.  Produkcja,  magazyn  i rozbudowane zaplecze  logistyczne  sprawiają, że zawsze jesteśmy na czas i we właściwym miejscu.
Ponadto oferujemy bardzo rozbudowane wsparcie projektowe oraz pomoc techniczną. Na co dzień łącznie w obydwu zespołach pracuje ponad 20 osób. Z naszej wiedzy wynika, że żaden nasz konkurent nie ma tak licznego zespołu. To czyni nas w tym aspekcie najmocniejszymi na rynku. Jako jedyny polski producent mamy dedykowane rozwiązania do wszystkich typów instalacji, które czynią obiekt bezpiecznym i funkcjonalnym. Ponadto jesteśmy w stanie zaprojektować i wyprodukować wyroby pod najbardziej wymagające, niekonwencjonalne rozwiązania inwestycyjne. Niejednokrotnie produkty takie zostają wprowadzone do stałej oferty firmy. W Polsce mamy też własny zespół badawczo-rozwojowy. W samym 2017 roku wprowadziliśmy 40 nowych wyrobów. Nieprzerwana dbałość o najwyższą jakość, rozwój i satysfakcję klienta zapewniła nam pozycją lidera na rynku zawiesi instalacyjnych w Polsce.
– Jaką macie filozofię zarządzania firmą i jej codziennego funkcjonowania?
– Myślę, że rozeznanie na rynku oraz zaufanie do swojego zespołu umożliwia precyzyjne wyznaczanie celów. Poza tym wiedza i intuicja kadry oraz wzajemne zaufanie zbudowane na wspólnym doświadczeniu – to abc dobrego funkcjonowania każdej firmy. Wizja oraz kultura organizacji w zestawieniu z odpowiednim zapleczem, która wpisuje się zarówno w potrzeby rozwoju firmy ale także w potrzeby jej zespołu. Najważniejsze jest to co najtrudniejsze – równowaga. Staramy się, żeby była zachowana.
– Dobrze a jaka jest polityka personalna? Jak takie górnolotnie nazywane założenia i wartości przekładają się na działania w praktyce? Jak podchodzicie do awansów zmian stanowisk?
– W tej chwili nasza firma to ponad 200 osób. Prowadzimy działalność od 1957 roku. Ja jestem przedstawicielem trzeciego pokolenia mojej rodziny. Przez tak długi okres działalności mamy możliwość zatrudniać pracowników w każdej grupie wiekowej oraz z różnym doświadczeniem. Osoby z wieloletnim stażem (nawet 40-letnim) ale również studenci i osoby które właśnie zakończyły edukację i rozpoczynają karierę zawodową. Czerpanie z wiedzy, autorytetu oraz zaangażowania osób 50+ w kontekście nauki osób młodych, przekazywania im kultury pracy i wartości jest bezcenne. Różnica w podejściu do pracy między pokoleniami jest diametralna. Naszą niezwykle ważną rolą jest to, aby tę różnicę w miarę możliwości likwidować. Nie zapomnijmy o potrzebach rozwojowych zespołu, które staramy się zaspokajać, awansach wewnętrznych, które stanowią większość zmian stanowisk w firmie oraz bezpieczeństwa rozwoju rodziny w kontekście utrzymania stanowiska pracy.
Staramy się, aby każdy nasz pracownik mógł w pełni wykorzystać swój potencjał na zajmowanym stanowisku. Jeśli preferencje i też posiadane umiejętności pozwalają na pracę w innym dziele, dajemy taką możliwość.
Z definicji pracownika dobiera się do stanowiska pracy. Odpowiem więc na to pytanie na przykładzie: bywają sytuacje, w których pracę trzeba dopasować do człowieka. Pozyskujemy osobę na dane stanowisko i okazuje się, że to nie to. Kwalifikacje właściwe, doświadczenie jest, chęci również i niestety – brak kompatybilności. Co robimy? Szukamy rozwiązania, miejsca w firmie gdzie dany człowiek mógłby się sprawdzić, gdzie można wykorzystać jego potencjał. Z racji dość rozbudowanej już struktury bardzo często te starania kończą się sukcesem.
– Przyjmuje się że ludzie są najcenniejszym kapitałem firmy. Jak wy to widzicie i jak to się ma do sukcesu przedsiębiorstwa?
– Wykwalifikowany, potrafiący współpracować zespół, który ma poczucie właściwie wyznaczonego celu jest w stanie zrealizować praktycznie każde zadanie. Rola pracodawcy i kadry menedżerskiej to właśnie budowanie zespołu i wyznaczanie realnych celów. Na tym ich praca się kończy. Nam się to udało, choć sytuacja na rynku pracy nie pomaga.
Nasza kadra swoją postawą i zaangażowaniem każdego dnia przyczynia się do budowania pozycji firmy i ma realny wpływ na jej rozwój. Rozumienie trudnych sytuacji, w których czasami się znajdujemy i traktowane ich w kategorii wyzwań – nie problemów, chęć zmian i wzajemnego zrozumienia – nie zawsze jest łatwe.
– Ważnym elementem życia zawodowego jest rozwój pracowników. Co w tym względzie oferujecie jako pracodawca?
– Kadra naszej firmy ma możliwość realnego wpływu na swój rozwój zawodowy. Dobieramy go pod kątem potrzeb samego pracownika jak i tego co widzimy z boku. Co roku pytamy naszych pracowników gdzie widzą potrzebę dokształcenia. Na podstawie odpowiedzi przygotowujemy plan szkoleń. Co ciekawe dzięki bardzo doświadczonej kadrze możemy przeprowadzać wiele szkoleń wewnętrznych, co z naszego doświadczenia jest o wiele bardziej skuteczne i dopasowane do naszych potrzeb. Szkolenia zewnętrzne jako główny plus mają możliwość pokazania innego punktu widzenia na dane wyzwanie. Oprócz tego tworzymy grupy projektowe, zespoły zadaniowe, reorganizujemy działy po to, aby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego i stwarzać pracownikom nowe możliwości.
– Firma to przede wszystkim ludzie, w związku z tym jak „Niczuk” odnosi się do integracji załogi, która jest działaniem zmierzającym do wzmocnienie utożsamiania się ludzi z innymi współpracownikami oraz firmą?
– Bardzo ważna jest świadomość, iż zatrudniamy wiele lojalnych osób utożsamiających się z firmą. Poczucie „bycia u siebie” daje wymierne efekty, nie jest pracą nastawioną na wymiar godzin, ale na efekt. Staramy się więc dbać o to, aby naszą firmę tworzył zespół zintegrowanych ze sobą osób. Cykliczne imprezy (w tym rodzinne) dla pracowników, zajęcia dla dzieci, wspólne wyjścia lub wyjazdy oprócz zagospodarowania czasu wolnego przynoszą również efekt przynależności do społeczności firmy.
– Zadowolenie pracowników to połowa sukcesu dobrze prosperującej firmy, dlatego tak ważne jest by dbać o ciągłą motywację załogi. Jak firma podchodzi do tego aspektu polityki pracowniczej?
– Największą motywacją do dalszego wysiłku wkładanego w wykonywaną pracę, jest zauważenie starań i jego efektów przez przełożonego. Drugie to pozytywny klimat w zespole. Nie ma takich benefitów które zniwelują tego brak. To jest nasz priorytet. Swoją drogą wszyscy nasi pracownicy jako składową wynagrodzenia mają premie zadaniowe. Wcześniej wymieniłem wiele procesów które również z założenia motywują. No tak, ważnym jest też motywowanie pracowników przez system awansów. Jeśli pojawia się potrzeba zatrudnienia specjalisty na wyższym szczeblu, najpierw szukamy kandydatów wśród swoich pracowników. Jeżeli w szeregach firmy znajduje się osoba, która swoja wiedzą i zaangażowaniem sprawiła, że wydaje się być dobrym kandydatem jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności.
– A zatrudnianie ludzi młodych, również takich bez doświadczenia?
– Jeśli jest to osoba chętna do pracy, nauki i… no tak: z biegiem lat nauczyliśmy się, że ważniejsze są cechy osobowościowe a nie doświadczenie czy wiek. Można być niesamowicie odpowiedzialnym w wieku 20 lat, można być bardziej otwartym na współpracę i zrozumienie problemów. Otwartym na zmiany, zaangażowanym, oddanym sprawie. Takimi cechami często młodzi dystansują starszych kolegów. W przypadku gdy studiują a chcą już podjąć prace podchodzimy elastycznie do czasu pracy. Z takimi pracownikami rozmawiamy indywidualnie o warunkach zatrudnienia.
– Jakie świadczenia i warunki pracy oferuje firma swoim pracownikom?
– Wszystkim gwarantujemy umowę o pracę – od lat nie zatrudniamy nikogo na umowę zlecenie. Wszyscy pracownicy są zatrudnieni bezpośrednio przez naszą firmę. Wynagrodzenie: struktura zakłada oprócz podstawowego wynagrodzenia, premie zadaniową, dodatki funkcyjne, premie roczne (13stki). Oprócz tego oferujemy pracownikom szereg benefitów takich jak: dofinansowanie do kart multisport, 50% do biletów do teatru i filharmonii, ubezpieczenie medyczne pracownika i jego rodziny, szczepienia ochronne, wczasy pod gruszą, dodatkowe świadczenia finansowe w okresie Świąt Bożego Narodzenia, wyprawki dla nowonarodzonych dzieci pracowników, imprezy integracyjne i wiele innych. Na początku tego roku uruchomiliśmy także transport firmowy umożliwiając odbiór pracowników z centrum Olsztyna oraz okolicznych miejscowości.
– A podsumowując?
– Podsumowując: Ciągle się rozwijamy, wychodzimy naprzeciw potrzebom rynku, rynku produktów ale i rynku pracy. Mam nadzieję że nam to się udaje. Taką przysłowiową laurką jest właśnie co otrzymana nagroda.
– Dziękuję za dobrą kawę i przyjemną rozmowę. Było mi bardzo miło.