W dynamicznie zmieniającym się świecie poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest niezwykle cenne zarówno z perspektywy pracodawcy, jaki i pracownika. W PGE podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa kompleksowo. Dbamy o to, aby zapewnić naszym pracownikom wsparcie na wielu płaszczyznach, które wzajemnie się uzupełniają
Bezpieczeństwo w zatrudnieniu
Poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i sprawiedliwego traktowania w miejscu pracy jest dla nas szczególnie istotne. Nasze procedury i polityki wspierają realizację tego celu i znajdują bezpośrednie odzwierciedlenie w monitorowanych wskaźnikach, prowadzonych przez nas exit interview, czy wynikach badania opinii pracowników.
W PGE zwracamy uwagę na wiele aspektów, które budują poczucie bezpieczeństwa, jak np. wolność od mobbingu i dyskryminacji, dobrostan psychofizyczny, czy stabilna przyszłość. Te elementy są integralną częścią naszych polityk, które promują różnorodność i poszanowanie praw człowieka. Stanowią one dla nas fundament tworzenia przyjaznego, akceptującego miejsca pracy dla wszystkich, w tym także dla naszych partnerów biznesowych. Tworzymy środowisko pracy otwarte na różne punkty widzenia, wielokulturowość i różnorodność sposobów myślenia. Budujemy naszą kulturę na wzajemnym wsparciu i okazywaniu szacunku, co wyraża się w codziennej pracy naszych zespołów. Współpracujemy z menedżerami, pracownikami i specjalistami w zakresie szkoleń, aby realizować szersze inicjatywy, wspierające rozwój pracowników oraz promujące politykę otwartych drzwi.
Alternatywne formy rozwiązywania sporów
W PGE wierzymy, że kluczem do sukcesu jest umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów. W pierwszej kolejności stawiamy na alternatywne formy rozwiązywania sporów, takie jak mediacje. Nasi pracownicy, którzy ukończyli zaawansowane szkolenia mediacyjne, pomagają teraz innym pracownikom w rozwiązywaniu konfliktów w sposób konstruktywny, jednocześnie przygotowując ich do skutecznego radzenia sobie z przyszłymi wyzwaniami. Z perspektywy czasu widzimy, że ta proaktywna postawa przynosi realne korzyści w postaci lepszej atmosfery w pracy i zaangażowania zespołu.
Dążymy do stworzenia miejsca pracy wolnego od wszelkich form dyskryminacji i mobbingu. W tym celu wprowadziliśmy jednolity standard przeciwdziałania tym zjawiskom. Nasze działania obejmują edukację kadry zarządzającej w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania niepożądanym z rachowaniom oraz promowanie zasad współpracy, wzajemnej pomocy oraz szacunku dla innych. Szkolenia, które organizujemy uwzględniają zarówno aspekty prawne, jak i psychologiczne, koncentrując się na praktycznych rozwiązaniach wspierających ofiary i osoby poszkodowane.
Wspieramy naszych pracowników w poczuciu stabilnego zatrudnienia, szczególnie tych korzystających ze specjalnych uprawnień. Uelastyczniamy formy zatrudnienia poprzez wprowadzanie mechanizmów pracy zdalnej, tam gdzie to możliwe, elastycznych harmonogramów pracy oraz realizację uprawnień osób opiekujących się chorymi członkami rodziny lub dziećmi, a także wspieranie osób powracających.
Pozwala to nam budować zaangażowanie i zadowolenie pracowników. Zauważamy skuteczność naszych działań między innymi poprzez obserwację stosunkowo niskiego wskaźnika rotacji, czy też wysoki odsetek osób powracających do pracy po dłuższej nieobecności. Opinie wyrażane przez pracowników podczas wywiadów exit interview podkreślają wysoki poziom troski i zaangażowania w Grupie PGE.
Te pozytywne opinie potwierdzają skuteczność naszych inicjatyw i motywują nas do dalszego rozwijania rozwiązań wspierających naszych pracowników.
Bezpieczeństwo pracy
Bezpieczeństwo i zdrowie osób pracujących na rzecz Grupy Kapitałowej PGE należą do priorytetów całej organizacji. Formalnym tego potwierdzeniem jest Polityka BHP. Określa ona ramy do działania i ustalania celów organizacji dotyczących zarządzania BHP i uznaje obszar BHP za kluczową wartość dla rozwoju organizacji. Określa także długoterminowe przedsięwzięcia strategiczne dotyczące BHP oraz podstawowe zasady ich realizacji. Polityka BHP obejmuje swoim zakresem wszystkie spółki Grupy Kapitałowej PGE. Polityka BHP dla Grupy PGE odzwierciedla wymagania normy dla Systemów Zarządzania BHP ISO 45001 i wytyczne ujęte w Kodeksie Pracy.
Sytuacja BHP w Grupie PGE jest regularnie omawiana na posiedzeniach Zarządu oraz Rady Nadzorczej PGE S.A. Dla najwyższego kierownictwa spółek zależnych Grupy PGE wdrożono zarówno proaktywne i reaktywne cele BHP. W Grupie Kapitałowej PGE wdrożono proces: „Zarządzanie BHP”, którego celem jest zapewnienie i utrzymanie wysokiego standardu warunków pracy oraz ochrony zdrowia i życia pracowników, wykonawców i gości przebywających na terenie biur i zakładów.
Komunikacja w zakresie BHP jest prowadzona na wielu poziomach, w tym m.in. w ramach magazynu wewnętrznego „Pod Parasolem”, który trafia do wszystkich pracowników Grupy Kapitałowej PGE.
W poszczególnych spółkach Grupy PGE stosuje się różne narzędzia komunikacyjne, np.: broszury informacyjne o zdarzeniach, raporty BHP, animacje, filmy instruktażowe, czy webinaria, na których omawiane są m.in. zagadnienia BHP. Jedną z ważniejszych inicjatyw prowadzonych w wybranych spółkach Grupy jest „wiadomość bezpieczeństwa”. To krótka informacja dotycząca proponowanego na dany dzień tematu BHP, od której rozpoczynamy spotkania biznesowe. Uczestnicy spotkania zapraszani są do dyskusji. Pozwala to krzewić idee bezpieczeństwa i pokazywać, jakie znaczenie mają tematy BHP dla naszego codziennego funkcjonowania.
Wsparcie psychologiczne
Grupa PGE dużą wagę przywiązuje do rozwijania inicjatyw związanych z poprawą samopoczucia i zdrowia zatrudnionych. Kluczowym projektem, który realizujemy, jest „Akcja regeneracja”, mający na celu dbanie o dobrostan pracowników poprzez bezpłatne badania, webinary z psychologami, dietetykami czy lekarzami.
W PGE wiemy, że dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne jak troska o kondycję fizyczną. Wpływa ono na każdy aspekt naszego codziennego funkcjonowania – od naszych relacji z otoczeniem po efektywność w pracy i ogólną jakość życia. Aby zapewnić wsparcie psychologiczne naszym pracownikom, utrzymujemy platformę wsparcia, która umożliwia im łatwe rezerwowanie konsultacji z profesjonalistami. To właśnie dzięki współpracy z poradnią internetową udostępniliśmy platformę wsparcia psychologicznego, z której mogą korzystać pracownicy PGE S.A., PGE Baltica i PGE Systemy. Pracownicy mogą samodzielnie umówić się na bezpłatne konsultacje online ze specjalistami oferującymi wsparcie psychologiczno-terapeutyczne. Po zalogowaniu każdy pracownik ma również dostęp do materiałów oraz nagrań promujących zdrowie psychiczne i wellbeing. Podobne narzędzie od czerwca 2023 roku dostępne jest także dla pracowników PGE Obrót. Tego rodzaju wsparcie dla pracowników spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem i niesie realną pomoc osobom jej potrzebującym, czego dowodem jest liczba zarezerwowanych przez pracowników konsultacji i ich liczny udział w webinariach wprowadzających.
Bezpieczeństwo informacji
Zapewnianie bezpieczeństwa informacji jest jednym z istotnych obszarów działania Grupy PGE. Budowa świadomości bezpieczeństwa obejmuje swoim zasięgiem wszystkie spółki Grupy PGE. Głównym celem jest zbudowanie świadomości bezpiecznych zachowań dotyczących pracy w sieci, identyfikacja potencjalnych zagrożeń z tym związanych oraz wprowadzenie nowych standardów pracy w środowisku IT dla grupy docelowej – pracowników Grupy PGE. Budowa świadomości bezpieczeństwa to szereg działań cyklicznych mających na celu utrzymanie prawidłowego poziomu bezpieczeństwa w Grupie PGE. Dzięki nim mamy pewność, że każdy pracownik jest wyposażony w wiedzę niezbędną do rozpoznawania i unikania potencjalnych zagrożeń zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym.
Zapraszamy!