sr2logo
Wyjazd dobrze ubezpieczony - Strony Rynku

Wyjazd dobrze ubezpieczony

Opóźniony lot, zagubiony bagaż, a może nagłe zachorowanie podczas wyjazdu? Jest wiele ryzyk, które mogą wpłynąć na nasze urlopowe samopoczucie i… zaplanowany budżet. Na szczęście przed skutkami wielu nieprzewidzianych zdarzeń możemy się zabezpieczyć. A pomoże w tym dobrze dopasowana do naszych potrzeb polisa turystyczna.

Magdalena Oszczak, dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA

Magdalena Oszczak, dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA

Dobre ubezpieczenie podróżne chroni od wielu zdarzeń, takich jak nagłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek, utrata lub opóźnienie bagażu, czy opóźnienie lotu. Powinno też uwzględniać szkody z OC wyrządzone osobom trzecim za granicą, zarówno w życiu prywatnym, jak i podczas uprawiania sportu. Warto także sprawdzić, czy w ramach ubezpieczenia przysługuje nam pomoc prawna, szczególnie za granicą, i czy ochrona obejmuje takie zdarzenia jak kradzież gotówki, zamknięcie narciarskich tras zjazdowych, kradzież mienia w miejscu zamieszkania podczas wyjazdu, czy rezygnacja z wyjazdu z powodu nieprzewidzianych zdarzeń losowych ubezpieczonego lub jego bliskich. Warto zadbać także o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, takich jak trwały uszczerbek na zdrowiu, inwalidztwo czy w skrajnym przypadku śmierć.
Kluczowe jednak znaczenie mogą mieć koszty leczenia, które potrafią być bardzo wysokie w zależności od kraju, do którego się wybieramy. Przykładowo, w Austrii trzy dni spędzone w szpitalu z diagnostyką po urazie, bez operacji, mogą kosztować nawet 10 tys. zł. Z kolei koszty transportu ubezpieczonego po leczeniu szpitalnym za granicą, np. z Włoch do Polski, to wydatek sięgający blisko 30 tys. zł. Jeśli zatem wybieramy się do kraju, w którym leczenie medyczne jest droższe, warto rozważyć większe sumy ubezpieczenia. Na terenie Europy rekomenduje się sumy w przedziale od 50 tys. do 100 tys. euro, a poza Europą powyżej 150 tys. euro. Zwróćmy uwagę również na koszty ratownictwa na morzu czy w górach, to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy euro, np. podczas wypraw wysokogórskich.
Ubezpieczenie na wyjazd przydaje się również w przypadku awarii środka transportu lub odwołania lotu z uwagi na warunki atmosferyczne. A te w ostatnich latach są zupełnie nieprzewidywalne. Dlatego w przypadku niespodziewanych zjawisk pogodowych, skutkujących np. obserwowanymi tegorocznego lata na południu Europy pożarami, ochrona ubezpieczeniowa w UNIQA zostaje automatycznie przedłużona do 72 godzin bez konieczności zawierania dodatkowych umów w sytuacji, gdy ubezpieczony nie może wrócić do Polski zgodnie z wcześniejszym zaplanowanym terminem.
Podsumowując, ważne, by dobrze przemyśleć przed wyjazdem swoje potrzeby i dobrać taki zakres ubezpieczenia, który pozwoli nam cieszyć się wypoczynkiem.
Magdalena Oszczak,
dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA

Follow by Email
LinkedIn
Share