sr2logo
Stajnia szczęśliwych koni i ludzi - Strony Rynku

Stajnia szczęśliwych koni i ludzi

Stajnia Na Zakręcie znajduje się na trasie Koszalin-Darłowo we wsi Bielkowo w województwie zachodniopomorskim. Tereny wokół niej stanowią interesujący obszar ze względu na malownicze krajobrazy, ciekawą historię i bliski dostęp do morza.

W zgodzie z naturą koni

Stajnia Na Zakręcie to miejsce, gdzie jej właściciel od wielu lat praktykuje chów bezstajenny. Konie przebywają w stadzie liczącym 10 osobników różnych ras. Posiadają do swojej dyspozycji pas lasu, wolne łąki i dostęp do wody z rzeki płynącej obok pastwisk.

Cierpliwy koń terapeuta

Wolny wybieg umożliwia swobodne poruszanie się, bieganie i zabawę z innymi końmi. Dzięki temu są zdrowsze, szczęśliwsze, ich stawy i mięśnie rozwijają się prawidłowo, a co najważniejsze nie są narażane na stres powodowany czynnikami środowiskowymi, jak i społecznymi. Takie warunki sprzyjają do przystosowania koni do roli terapeuty. Właściciel Fundacji Na Zakręcie – Jan Jabłoński od 18 lat zajmuje się prowadzeniem ośrodka hipoterapeutycznego i terapii zajęciowej. Korzystają z niego nie tylko osoby niepełnosprawne, ale każdy kto ma chęć do obcowania z koniem, poprawienia swojej sprawności czy zdrowia. Przekrój beneficjentów jest tak duży, że ośrodek musi posiadać różne konie: mniejsze, większe, o różnym chodzie. Z racji tego, że część uczestników hipoterapii przechodzi do parajeździectwa, potrzebne są też konie, które mogą uczestniczyć w takich treningach. Na terenie Stajni Na Zakręcie znajduje się kompleks budynków (stajnia, hala sportowa, 2 lonżowniki) oraz odpowiedni sprzęt do prowadzenia zajęć nawet dla najbardziej wymagających (z każdym stopniem niepełnosprawności).

Rekreacyjna jazda konna oraz hipoterapia

Hipoterapia jest niepowtarzalną terapią łączącą elementy rehabilitacji ruchowej, socjalizacji oraz edukacji. Zajęcia terapeutyczne z koniem przeznaczone są dla dzieci z upośledzeniem ruchowym i umysłowym. Dostarczają one wielozmysłowej stymulacji i stwarzają szansę na zdobywanie nowych doświadczeń. Hipoterapia uczy, że na koniu można nie tylko przełamywać lęki, ale i podbijać świat! Rekreacyjna jazda konna jest dla każdego. Pomaga człowiekowi w wyrównaniu napięcia mięśniowego, daje wrażenie chodu ludzkiego, koryguje postawę ciała, pobudza zmysły, uaktywnia, wpływa pozytywnie na równowagę, uczy, mobilizuje, relaksuje, a także usprawnia możliwości manualne i lokomocyjne.

Hipoterapia – metoda rewalidacji o szerokim spektrum działania

Coraz więcej ośrodków pedagogiczno – wychowawczych decyduje się na uwzględnienie w swoich działaniach hipoterapii i jazdy konnej w programach edukacyjno – terapeutycznych. Stajnia Na Zakręcie od kilku lat współpracuje na stałe z Przedszkolem i Żłobkiem Niepublicznym „Promyczek” oraz ze Szkołą Podstawową im. Aleksandra Doby w Iwięcinie i Niepublicznym Punkcie Przedszkolnym „Pod Kogucikiem” – Współpracujemy ze Stajnią Na Zakręcie w wielu płaszczyznach przez cały rok – mówi Tomasz Świderski, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych im. Aleksandra Doby w Iwięcinie.
– Dzieci i młodzież szkolna co roku podczas festynu z okazji Dnia Dziecka mogą korzystać z oprowadzanek podczas imprezy, zaś w okolicach walentynek organizujemy bal charytatywny, podczas którego zawsze licytowane są podarowane przez właściciela stajni vouchery na jazdę konną. Staramy się urozmaicać naszym uczniom czas. Prowadzimy różne zajęcia sportowe, teatralne, wyjazdy. Pozyskujemy na te działania dodatkowe środki, ale są one o wiele niższe niż dla szkół z miast. Dlatego też, dla nas w okręgu wiejskim takie zaangażowanie w działania szkoły podmiotu zewnętrznego, jakim jest Stajnia Na Zakręcie, jest bardzo ważna. Mamy dzięki temu możliwość organizowania zajęć z jazdy konnej w różnym czasie przez cały rok.

Stajnia Na Zakręcie

Kontakt: tel. 572 278 806
Bielkowo 37, 76-004 Bielkowo
Hipoterapia | Nauka jazdy konnej | Wyjazdy w teren

Follow by Email
LinkedIn
Share