sr2logo
1 mln zł dla start-upów i młodych naukowców od ING - Strony Rynku

1 mln zł dla start-upów i młodych naukowców od ING

Już po raz trzeci startuje Program Grantowy ING, tym razem pod hasłem czystej wody. W ten sposób bank wspiera popularyzację w Polsce idei przedsiębiorczości oraz biznesowego, twórczego myślenia – szczególnie nastawionego na to, jak kreować i rozwijać innowacyjne rozwiązania w obszarze ESG.


Jak możemy dbać o zasoby czystej wody? Z takim wyzwaniem zmierzą się start-upy i młodzi naukowcy w 3. edycji Programu Grantowego ING. Bank poszukuje rozwiązań, które pozwolą skutecznie chronić zasoby wodne, efektywnie wykorzystywać wodę, czy poprawić jej jakość. Autorzy najbardziej innowacyjnych rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na środowisko, powalczą o granty o łącznej wartości 1 mln zł.
ING zapewnia zwycięzcom wsparcie finansowe na dalszy rozwój projektów. Nagrodą za 1. miejsce jest 400 tys. złotych, za 2. miejsce 300 tys. złotych, a za 3.– 150 tys. złotych. Do tego dochodzi pula nagród specjalnych o łącznej wartości 150 tys. złotych, w tym nagroda publiczności wielkiego finału.
Granty finansowe to jednak nie wszystko. Program został stworzony w oparciu o rozmowy ze start-upami i młodymi naukowcami. Okazało się, że innowatorzy potrzebują wsparcia i promocji, aby ich rozwiązania zyskały popularność. Z rozmów wynika, że potrzebują też wsparcia merytorycznego, stąd do dyspozycji mają ekspertów ING, którzy dzielą się praktyczną wiedzą i pokazują, jak od pomysłu przejść do dobrze prosperującego biznesu. ING dodatkowo zapewnia możliwość nawiązania kontaktu ze swoimi partnerami biznesowych dzięki czemu mogą testować, a nawet wdrażać swoje innowacyjne rozwiązania. Dzięki temu najlepsze zespoły dostają wiatru w żagle – zyskują rozpoznawalność, nowych klientów, czy inwestorów.
To kolejna odsłona konkursu. Poprzednie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W pierwszej edycji, która wystartowała wiosną 2022 roku, zgłosiło się aż 197 start-upów i młodych naukowców. Prezentowali oni rozwiązania z obszaru czystej i dostępnej energii (Globalny Cel Zrównoważonego Rozwoju – SDG 7), które wpływały na poprawę efektywności energetycznej, zwiększały wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czy pomogały w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
Zwycięzcą został zespół DAC (Dynamic Air Cooling). Start-up oferuje innowacyjne urządzenie do chłodzenia, które pozwala obniżyć temperaturę o 90 stopni w niespełna 30 sekund, przy czym zużywa o 30% mniej energii elektrycznej i nie potrzebuje freonu. Co ważne, rozwiązanie znacząco zmniejsza emisję CO2.
– Łączymy deeptech, cleantech i hardware. Z punktu widzenia inwestora to najgorsza możliwa kombinacja, bo ma sporo ryzyk i długi czas realizacji, więc trudno pozyskać finansowanie. Natomiast to, że udało się nam uzyskać dodatkowe środki, które już zainwestowaliśmy w rozwój projektu, to dla nas ogromne wsparcie – powiedział Pavel Panasjuk, prezes Dynamic Air Cooling. – Mamy już kilku zainteresowanych klientów i partnerów, z którymi rozmawiamy nie tylko na temat wdrożenia, ale też skalowania i możliwej produkcji naszego urządzenia – dodał Pavel.
Druga edycja Programu, która odbywała się jesienią 2022 roku, poświęcona była zrównoważonej produkcji i konsumpcji (SDG 12). Bank poszukiwał rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, obniżą poziom generowania odpadów, czy pomogą zmniejszyć ilość marnowanej żywności. Nadesłano aż 155 zgłoszeń, jednak zwycięzca mógł być tylko jeden.
Pierwsze miejsce zajął start-up EcoBean, który daje drugie życie fusom z kawy. Dzięki swojej najbardziej zaawansowanej na rynku technologii przetwarzania kawowych odpadów, tworzy biosurowce (jak olej kawowy, antyoksydanty, czy lignina), które następnie mogą zostać wykorzystane w produkcji m.in. dodatków do paliw, kubków, słomek, kosmetyków, czy płytek.
– ING wykonało doskonałą pracę selekcjonując start-upy i przygotowując je do konkursu. Bardzo cieszymy się ze zwycięstwa i liczymy na dobrą, wielopłaszczyznową i długą współpracę z ING. Takie partnerstwa przybliżają EcoBean do naszych globalnych ambicji i celu, jakim jest dekarbonizowanie branży kawowej – powiedział Marcin Koziorowski, CEO Ecobean.
Jakie rozwiązania znajdą się na podium 3. edycji Programu? O tym przekonamy się już 29 czerwca. Nabór zgłoszeń trwa do 10 maja. Warto śledzić stronę: www.ing.pl/programgrantowy, na której pojawiać się będą kolejne informacje o Programie.

Follow by Email
LinkedIn
Share