sr2logo
Różnorodność – największa siła napędowa innowacji - Strony Rynku

Różnorodność – największa siła napędowa innowacji

Avio Polska Sp. z o.o., bielska firma z branży lotniczej, należąca do międzynarodowej grupy przemysłowej Avio Aero, będąca częścią koncernu GE, już po raz trzeci została wyróżniona w konkursie Solidny Pracodawca Roku.

2

Zakład Avio Aero w Bielsku-Białej wyróżnia się na śląskim rynku, ale nie tylko, ze względu na niszową działalność lotniczą. To co jest charakterystyczne to wysoki standard i jakość pracy, ale przede wszystkim ludzie. Firma koncentruje się głównie na działalności produkcyjnej, projektowej, badawczo-rozwojowej i wdrożeniowej w ramach własnego centrum inżynieryjnego, natomiast dużą wartość przedsiębiorstwa i przewagę konkurencyjną stanowią wykwalifikowani pracownicy, pasjonaci lotnictwa, specjalizujący się w zakresie elementów i podzespołów silników lotniczych. Załoga projektuje i produkuje części do modułów turbin niskiego ciśnienia i przekładni napędu akcesoriów dla kluczowych graczy na rynku lotniczym, takich jak GE, Safran czy Pratt&Whitney. Produkowane części do silników lotniczych można znaleźć w najbardziej znanych typach samolotów, typu: Boeing 777, 737, 747-8, 787 Dreamliner, Airbus A320, Textron 220, Comac C919. Są one eksploatowane przez najbardziej znane linie lotnicze, takie jak LOT, Lufthansa, Qatar, Emirates, American Airlines, Brithis Airways, AirFrance, United Airlines, Japan Airlines, Cargolux czy NCA.
W związku ze stałym wzrostem zamówień na silniki firma dynamicznie się rozwija i zwiększa zatrudnienie. Obecnie załoga liczy ponad 650 pracowników, z planem osiągnięcia liczby 700 osób do 2020 r. Dział HR wspiera strategię biznesu, realizując politykę personalną, ukierunkowaną na zapewnienie konkurencyjnych warunków pracy. – Dbamy o to, aby system benefitów w firmie był zróżnicowany i spełniał potrzeby różnych pokoleń. Oferujemy konkurencyjne wynagrodzenie, elastyczny czas pracy, atrakcyjne premie i dodatki, przyznajemy również różnego typu nagrody, począwszy od uznaniowych, po jubileuszowe czy te wynikające z wdrożonych sugestii usprawnień pracy. Zapewniamy także opiekę medyczną, dofinansowanie karty MultiSport zarówno dla pracownika, jak i najbliższych członków rodziny, ubezpieczenie grupowe, dofinanowanie kolonii dzieci pracowników, prezenty świąteczne, bony na święta. Organizujemy wiele inicjatyw dla pracowników i ich rodzin, coroczny piknik rodzinny czy bal karnawałowy. Pracownicy również sami angażują się w różnorodne grupy, w których realizują ważne dla nich cele, takie jak HealthAhead, promującą działania na rzecz zdrowego stylu życia, Women’s Network, wspierającą kobiety w rozwoju osobistym i zawodowym, GLBTA, dbającą o równe traktowanie wszystkich pracowników bez względu na płeć, wyznanie i orientację seksualną czy Volunteers, budującą społeczną odpowiedzialność biznesu. Staramy się stale reagować na oczekiwania pracowników i dopasowywać swoją ofertę do ich potrzeb, mając jednocześnie na uwadze rozwój organizacji i cele biznesowe. Podążając za trendami rynku pracy i oczekiwań pracowników, wdrożyliśmy również w ostatnim czasie możliwość pracy zdalnej (home office) – komentuje Paulina Gładysz, dyrektor HR.

Biorąc pod uwagę ciągły rozwój organizacji, warto wspomnieć, że Avio Aero Polska wdrożyło również model pracy zespołowej oparty o ideę teamingu, pochodzącą z biznesu GE Aviation w Stanach Zjednoczonych. Bazuje ona na koncepcji empowerment, czyli angażowaniu pracowników w podejmowanie decyzji dotyczących organizacji i umożliwianiu im brania odpowiedzialności za swoje działania. Firma może pochwalić się pierwszym zespołem (teamem) „Aligatory”, który złożony z pracowników różnych wydziałów, pełniących różne role w organizacji, ale połączonych wspólną misją i celem biznesowym, osiąga imponujące wyniki. Dzięki wdrożeniu tego modelu pracy, zespół ma większą świadomość istniejących procesów w firmie, większe poczucie przynależności, co przekłada się na wzrost wydajności oraz poprawę relacji. Wszystkie te działania i inicjatywy pomagają promować i wzmacniać różnorodność – największą siłę napędową innowacji.
– Pojawienie się po raz kolejny w elitarnym gronie laureatów Solidnych Pracodawców Roku to dla nas duży zaszczyt. Jest to potwierdzenie skuteczności konsekwentnie realizowanej przez nas polityki personalnej. Działamy w tej części Polski, w której przewagę liczebną stanowi branża automotive. Region Śląska charakteryzuje się niską stopą bezrobocia, konkurencja jest więc bardzo duża. Zdobycie tego tytułu jest wynikiem spełnienia szeregu kryteriów, otrzymania pozytywnych rekomendacji i opinii lokalnego środowiska, tym bardziej więc czujemy się docenieni za wyróżnienie. Taka nagroda również nobilituje nas do konsekwentnej pracy, aby stawać się coraz bardziej konkurencyjnym przedsiębiorstwem – podsumowuje prezes, Jacek Przygoda.